תפריט נגישות

הבלוג שלנו

איטום בפוליאוריאה – מה שחשוב לדעת

איטום בפוליאוריאה – מה שחשוב לדעת
Expired

איטום אלמנטים בענף הבנייה בפוליאוריאה מתרחב בשנים האחרונות ומקבל במה גם במקומות שבעבר נחשבו כדורשים איטום פשוט. איטום בפוליאוריאה מתאפשר בזכות שיפור שיטות בתחום הייצור וכן בזמינות מכשור לביצוע החומרים בשטח.

איטום בפוליאוריאה נותן מענה איטומי מקצועי במגוון של תשתיות החל מבטון ובלוקים וכלה בברזל ומתכות אחרות. ההבדל הוא בעבודות ההכנה אשר דורשות ידע והבנה של מערכת האיטום בפוליאוריאה. בנוסף העמידות הגבוהה של הפוליאוריאה פותרת מגוון בעיות שבעבר לא היו זוכות לאיטום מקצועי ואמין, לדוגמא – איטום תעלות לניקוז מי גשמים ושיטפונות, ואף איטום במרפסות ללא גובה מספק למערכות איטום אחרות.

קצת על תכונות הפוליאוריאה

פוליאוריאה היא ציפוי פולימרי אלסטומרי המשלב תכונות פיזיקליות של שני מרכיבים עיקריים על בסיס אמינים אשר יוצרים ריאקציה מהירה ללא מדללים או זרזים. בניגוד לחומרי בניה ואיטום רבים הפורמולה של חומרי הפוליאוריאה פתוחה וניתנת לשינוי בכדי לבצע התאמות למגוון יישומים ותשתיות.

תכונות הפוליאוריאה מרובות ואך ייחודיות בין חומרי האיטום, ביניהן חוזק גבוה לקריעה ומתיחה, עמידות בשחיקה, חיזוק התשתית, עמידות בפני חומרים כימיים, ומנגד בעלי יכולת גישור על סדקים, וגמישות. הפוליאוריאה מאפשרת הגנה חזקה ואיטום מקצועי במוצר אחד גם בתנאים הקשים ביותר.

פרט לתכונות המפורטות מעלה פוליאוריאה בעלת זמן תגובה מהיר למגע ובכך מייצר מצב שבוא אבק או חומרים אחרים שבאים במגע עם המשטח אינם נספגים בו או פוגמים באיכות האיטום. בנוסף לכך החומר עמיד ללחות בצורה גבוהה מאד גם בפני פגיעה בחומר עצמו וכן בחדירה דרכו אל התשתית.

אם כל זאת חשוב לזכור כי יישום נכון של הפוליאוריאה הוא המפתח להצלחת המערכת, כלומר את החומר ניתן לבצע על כמעט כל תשתית אך יש לבצע נקיון מקצועי (לעיתים בהתזת חול או שטיפה חזקה במים) ולאחר מכן יישום חומר יסוד מתאים.

התזת פוליאוריאה על גבי המושבים באיצטדיון בלומפילד

יישום פוליאוריאה

את הפוליאוריאה מיישמים על ידי מכונה מיוחדת אשר קרויה אייר לס דו ראשי אשר מחממת את החומר לפני תחילת הביצוע ולאורך כל העבודה.

החומר הדו רכיבי מובל בשני צינורות אשר מובילים לאקדח ההתזה. רק באקדח ההתזה החומרים מתערבבים בדיזת ערבוב ייחודית בטמפרטורה של 80 מעלות. הפוליאוריאה מותזת בלחץ של 170 אטמוספירות ( 2500PSI) והיחס בין חלק A לחלק B תמיד יהיה 1:1.

טרום ביצוע התזת הפוליאוריאה יש לבצע ניקיון לתשתית המיועדת בחומרים וכלים המתאימים. לאחר מכן ליישם פריימר ייעודי המתאים גם לתשתית וגם לפוליאוריאה הצפויה להיות מיושמת.

שימושים נפוצים בפוליאוריאה

פוליאוריאה נפוצה ביותר בענף הבנייה אך קיימים שימושים רבים נוספים בתעשיות שונות להלן חלק מהיישומים:
 • איטום מבנים הידראולים מכל הסוגים כולל מאגרי מים לשתייה עם אישור מכון תקנים ישראלי, אמריקאי ואירופאי.
 • מפעלי מזון (מאושר למגע עם מזון ע”י FDA )
 • בריכות שחיה עם אפשרות לריצוף אריחים מכל הסוגים על פני הציפוי
 • מתקנים לטיהור שפכים
 • איטום חניונים עיליים ורמפות אשר כלי רכב נוסעים עליהם
 • ארגזי מתכת למשאיות וקרונות רכבת
 • אוניות וסיפוני אוניות (אדישות מוחלטת למלחים)
 • מאצרות לכימיקלים ודלקים
 • מיגון בעולם הביטחוני
 • הגנה מפני קורוזיה על מתכות בסביבות אגרסיביות
 • ציפוי צנרות דלקים ומים
 • ציפוי שוחות ביוב
 • תוספות לסוגי פולירזין שונות

דגשים ליישום פוליאוריאה

בעת היישום חייבים ליישם את הפוליאוריאה על גבי כל תשתית בהתאם למפרט המתאים לה, לכן יש להקפיד 
 • יש לדייק בעובי ההתזה הראשונית , אסור לעשות עובי נמוך כי עלול לפגוע בתכונות החומר
 • ביצוע שתואם את תכונות וחסרונות התשתית. יש לוודא שניתן להתחבר ואם לא יש להשתמש בבד מתאים או ביציקת בטון נוספת
 • במקרה שאקדח ההתזה לא לגמרי תקין,עלול להגרם שינוי בלחצי ההתזה  וכתוצאה מכך שינויים בגוון ובייבוש
Image
"ביצוע התזת פוליאוריאה הינו מקצועי ביותר ולא סלחני. את הטעויות ניתן למנוע רק ע"י תכנון ויישום מדוייקים"

לסיכום

איטום בפוליאוריאה הוא עולם ומלואו ובכדי להבטיח את הצלחת המערכת חשוב לבחור במיישם מקצועי ומנוסה לעבודה. המחיר של טעות בזמן ההכנות או הישום עצמו עלולים לעלות בהסרה מלאה של המערכת ויישום מחדש של האיטום על גבי האלמנט.
לכן אנו מקפידים על צוות מקצועי ליישום פוליאוריאה אשר מבין במיכון הרלוונטי בחומרים וכן בתהליך העבודה, כמו כן יודעים לזהות נקודות כשל פוטנציאליות ולהגיש טיפול נקודתי במידת הצורך.
בחירה במערכת איטום בפוליאוריאה אני בהכרח הבחירה הראשונה הטבעית אך היא בהחלט בחירה אשר תבטיח איטום והגנה מלאים על התשתית והמבנה.

עקבו אחרינו

הצטרפו לרשימת הדיוור שלנו

לקבלת מאמרים וחדשות ישירות למייל
Image
המסגר 14 הוד השרון

ת.ד. 24175 תל אביב
מיקוד 6124101